The Oscars 2019: My Picks

The Oscars 2019: My Picks

I. Best Picture:

  • Black Panther – Will Win
  • BlacKkKlansman
  • Bohemian Rhapsody 
  • The Favourite – Dark Horse
  • Green Book
  • Roma
  • A Star Is Born – Should Win
  • Vice

Winner: Green Book

II. Best Actor:

  • Christian Bale, Vice – Dark Horse
  • Bradley Cooper, A Star is Born 
  • Willem Dafoe, At Eternity’s Gate
  • Rami Malek, Bohemian Rhapsody – Will/Should Win
  • Viggo Mortenson, Green Book

Winner: Rami Malek

III. Best Actress:

  • Yalitza Aparicio, Roma
  • Glenn Close, The Wife – Will Win
  • Olivia Colman, The Favourite – Dark Horse
  • Lady Gaga, A Star Is Born – Should Win
  • Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

Winner: Glenn Close

IV. Best Supporting Actor:

  • Mahershala Ali, Green Book – Will/Should Win Win
  • Adam Driver, BlacKkKlansman – Dark Horse
  • Sam Elliott, A Star Is Born
  • Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?
  • Sam Rockwell, Vice

Winner: Mahershalla Ali

V. Best Supporting Actress:

  • Amy Adams, Vice
  • Marina de Tavira, Roma
  • Regina King, If Beale Street Could Talk – Will/Should Win
  • Emma Stone, The Favourite
  • Rachel Weisz, The Favourite – Dark Horse

Winner: Regina King

VI. Best Director:

  • Spike Lee, BlacKkKlansman – Should Win 
  • Paweł Pawlikowski, Cold War
  • Yorgos Lanthimos, The Favourite – Dark Horse
  • Alfonso Cuarón, Roma – Will Win
  • Adam McKay, Vice

Winner: Alfonso Cuarón

VII. Best Animated Feature:

  • Incredibles 2 – Dark Horse
  • Isle of Dogs
  • Mirari
  • Ralph Breaks the Internet
  • Spider-Man: Into The Spider-Verse – Will/Should Win

Winner: Spider-Man: Into The Spider-Verse

VIII. Best Adapted Screenplay:

  • Joel and Ethan Coen, The Ballad of Buster Scruggs – Should Win
  • Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott & Spike Lee, BlacKkKlansman – Will Win
  • Nicole Holofcener and Jeff Whitty, Can You Ever Forgive Me?
  • Barry Jenkins, If Beale Street Could Talk – Dark Horse
  • Eric Roth, Bradley Cooper & Will Fetters, A Star is Born

Winner: BlacKkKlansman

IX. Best Original Screenplay:

  • Deborah Davis and Tony McNamara, The Favourite – Will Win
  • Paul Schrader, First Reformed
  • Nick Vallelonga, Brian Currie, and Peter Farrelly, Green Book – Should/Dark Horse
  • Alfonso Cuarón, Roma
  • Adam McKay, Vice

Winner: Green Book

X. Best Cinematography:

  • Łukasz Żal, Cold War
  • Robbie Ryan, The Favourite – Dark Horse
  • Caleb Deschanel, Never Look Away
  • Alfonso Cuarón, Roma – Will Win
  • Matthew Libatique, A Star is Born – Should Win

Winner: Roma

XI. Best Film Editing:

  • Barry Alexander Brown, BlacKkKlansman
  • John Ottman, Bohemian Rhapsody – Will/Should Win
  • Yorgos Mavropsaridis, The Favourite
  • Patrick J. Don Vito, Green Book
  • Hank Corwin, Vice – Dark Horse

Winner: Bohemian Rhapsody

XII. Best Production Design:

  • Hannah Beachler & Jay Hart, Black Panther – Will/Should Win
  • Fiona Crombie & Alice Felton, The Favourite – Dark Horse
  • Nathan Crowley & Kathy Lucas, First Man
  • John Myhre & Gordon Sim, Mary Poppins Returns
  • Eugenio Caballero & Bárbara Enrı́quez, Roma

Winner: Black Panther

XIII. Best Original Score:

  • Ludwig Göransson, Black Panther – Will/Should Win
  • Terence Blanchard, BlacKkKlansman
  • Nicholas Britell, If Beale Street Could Talk – Dark Horse
  • Alexandre Desplat, Isle of Dogs
  • Marc Shaiman, Mary Poppins Returns

Winner: Black Panther

XIV. Best Original Song:

  • “All the Stars,” Black Panther – Dark Horse
  • “I’ll Fight,” RBG
  • “The Place Where Lost Things Go,” Mary Poppins Returns
  • “Shallow,” A Star is Born – Will/Should Win
  • “When a Cowboy Trades His Spurs for Wings,” The Ballad of Buster Scruggs

Winner: Shallow

XV. Best Costume Design:

  • Maty Zophres, The Ballad of Buster Scruggs – Should Win
  • Ruth E. Carter, Black Panther – Will Win
  • Sandy Powell, The Favourite – Dark Horse
  • Sandy Powell, Mary Poppins Returns
  • Alexandra Byrne, Mary Queen of Scots

Winner: Black Panther

XVI. Best Hair & Makeup:

  • Göran Lundström and Pamela Goldammer, Border
  • Jenny Shircore, Marc Pilcher, and Jessica Brooks, Mary Queen of Scots
  • Greg Cannom, Kate Biscoe, and Patricia Dehaney, Vice – Will/Should Win

Winner: Vice

XVII. Best Sound Editing:

  • Benjamin A. Burtt and Steve Boeddeker, Black Panther
  • John Warhurst and Nina Hartstone, Bohemian Rhapsody – Dark Horse
  • Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan, First Man
  • Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl, A Quiet Place – Will/Should Win
  • Sergio Díaz and Skip Lievsay, Roma

Winner: Bohemian Rhapsody

XVIII. Best Sound Mixing:

  • Steve Boeddeker, Brandon Proctor and Peter Devlin, Black Panther
  • Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali, Bohemian Rhapsody – Will Win
  • Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee and Mary H. Ellis, First Man
  • Skip Lievsay, Craig Henighan and José Antonio García, Roma
  • Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder and Steve Morrow, A Star is Born – Dark Horse

Winner: Bohemian Rhapsody

XVIX. Best Visual Effects:

  • Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl, and Dan Sudick, Avengers: Infinity War – Will/Should Win
  • Chris Lawrence, Michael Eames, Theo Jones, & Chris Corbould, Christopher Robin
  • Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles, and J. D. Schwalm, First Man
  • Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler, & David Shirk, Ready Player One
  • Rob Bredow, Pat Tubach, Neal Scanlan, & Dominic Tuohy, Solo: A Star Wars Story

Winner: First Man

XX. Best Foreign Language Film

  • Capernaum (Lebanon)
  • Cold War (Poland) – Dark Horse
  • Never Look Away (Germany)
  • Roma (Mexico) – Will Win
  • Shoplifters (Japan) – Should Win

Winner: Roma

XXI. Best Documentary Feature

  • Free Solo – Will Win
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Minding The Gap – Should Win
  • Of Fathers and Sons
  • RBG – Dark Horse

Winner: Free Solo

XXII. Best Animated Short

  • Animal Behaviour
  • Bao – Will/Should Win
  • Late Afternoon
  • One Small Step
  • Weekends

Winner: Bao

XXIII. Best Live Action Short

  • Detainment – Will/Should Win
  • Fauve
  • Marguerite
  • Mother
  • Skin

Winner: Skin

XXIV. Best Documentary Short

  • Black Sheep – Will/Should Win
  • End Game – Dark Horse
  • Lifeboat
  • A Night in the Garden
  • Period. End of Sentence.

Winner: Period. End of Sentence.

My Score: 17/24

Advertisements

Multiplex Entertainment Presents: Fandom Awards 2019

Multiplex Entertainment is a YouTube channel dedicated to making quality shows in the vein of the Movie Trivia Schmoedown, as well as none-trivia related content. Fandom Fight, the premier show of Multiplex, is an expanded Innergeekdom trivia league tailored to more geek and largely followed franchises. The show combines theatrics and storylines with legitimate knowledge and game skills to bring a unique experience. Now, Fandom presents their year end awards for the players, personalities and matches who stood above the rest this season. The Fandom Awards will be broadcast on January 5th, 2019, on Multiplex Entertainment’s YouTube Channel and hosted by Kaleb Koho and Cain McMillan.

Overall Player of the Year:

  • Kees Cornelisse
  • Paul Oyama
  • Robert Parker
  • Dominic Rizzi
  • Lucas Schildbach

Singles Player of the Year:

  • Kees Cornelisse
  • Jen Kempe
  • Robert Parker
  • Dominic Rizzi
  • Alex Worden

Team of the Year:

  • Arkham Knights
  • Kings of Winter
  • Nuclear Option
  • Silver Shamrocks
  • The Usual Suspects

Face of the Year:

  • Jeremy Adams
  • Jen Kempe
  • Robert Parker
  • Nico Suave Regoli
  • Dominic Rizzi
  • Sandy Robinson

Heel of the Year:

  • Jim Green
  • Kaleb Koho
  • Cody Newberry
  • Paul Oyama
  • Ryan Permison
  • Lucas Schildbach

Face Team of the Year:

  • Arkham Knights
  • Arrowverse Champions
  • Ranger Force
  • Team 80’s
  • The Usual Suspects

Heel Team of the Year:

  • Kings of Winter
  • Knights of Hydra
  • Nuclear Option
  • Pat Out of Hell
  • Silver Shamrocks

Rookie of the Year:

  • Tim Brzakala
  • Kees Cornelisse
  • Chris Dohmen
  • Jen Kempe
  • Dominic Rizzi
  • Sandy Robinson
  • Lucas Schildbach

Manager of the Year:

  • Jeremy Adams
  • Michael Campbell
  • Cody Newberry
  • Ryan Permison
  • Nico Suave Regoli

Surprise Player of the Year:

  • Tim Brzakala
  • Eli McCaig
  • Kaleb Koho
  • Paul Oyama
  • Lucas Schildbach

Singles Match of the Year:

  • Alex Worden vs Jim Green
  • Alex Worden vs Kaleb Koho vs Eli McCaig
  • Cain McMillan vs Jeremy Adams vs JD West vs Matthew Rosa
  • Jim Green vs Nico Suave Regoli
  • Kaleb Koho vs Eli McCaig
  • Kees Corneliise vs Dominic Rizzi vs Jen Kempe
  • Robert Parker vs Kees Cornelisse

Team Match of the Year:

  • Arkham Knights vs Knights of Hydra
  • Arkham Knights vs Nuclear Option vs Silver Shamrocks
  • Kings of Winter vs Team 80’s
  • Nuclear Option vs Silver Shamrocks
  • Ranger Force vs The Odd Couple
  • Siver Shamrocks vs Usual Suspects
  • The Usual Suspects vs The Odd Couple

Entrance Song of the Year:

  • “Go The Distance,” Nico Suave Regoli
  • “Happy Halloween,” Silver Shamrocks
  • “Immigrant’s Song,” Cain McMillan
  • “The Show Must Go On,” Eli McCaig
  • “Victorious,” Kaleb Koho

Promo of the Year:

  • Kaleb Koho – Alex Worden vs Kaleb Koho vs Eli McCaig
  • Kings of Winter – Kings of Winter vs Team 80’s
  • Cody Newberry – Arkham Knights vs Smartacus
  • Silver Shamrocks – Arkham Knights vs Nuclear Option vs Silver Shamrocks
  • Silver Shamrocks – Killer Nerd Squad vs Silver Shamrocks